uchwała Nr III/23/06
Rady Gminy Dubicze Cerkiewne
z dnia 28 grudnia 2006 roku
Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 36 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441 i Nr 175, poz.1457 oraz z 2006 r. Nr 17, poz. 128 i Nr 181, poz. 1337) uchwala się, co następuje :
- Zarządza się przeprowadzenie na terenie gminy wyborów sołtysów i członków rad sołeckich V kadencji od dnia 01 stycznia do dnia 15 lutego 2007 roku.
- Wyborów sołtysów i członków rad sołeckich dokonują zebrania wiejskie.
Ustala się następujący tryb zebrań, o których mowa w §1 ust.2 oraz ich przeprowadzenia:
-
- zebranie zwołuje dotychczasowy sołtys w porozumieniu z radą sołecką. Sołtys o zwołanym zebraniu informuje mieszkańców wsi poprzez rozplakatowanie informacji zawierających dzień, godzinę i miejsce zebrania oraz proponowany porządek dzienny. Rozplakatowanie informacji powinno nastąpić na 7 dni przed ustaloną datą zebrania.
- zebraniu przewodniczy osoba wybrana przez jego uczestników.
- w porządku dziennym zebrania należy przewidzieć między innymi:
- wybór przewodniczącego obrad,
złożenie sprawozdań z działalności rady sołeckiej i sołtysa z upływającej kadencji,
wybór Komisji Skrutacyjnej (Komisja do przeprowadzenia i obliczenia wyników głosowania), - wybór sołtysa,
- wybór rady sołeckiej,
- sprawy różne.
- wybór przewodniczącego obrad,
- uczestnicy zebrania w głosowaniu tajnym oddzielnie wybierają sołtysa oraz radę sołecką w ilości członków określonych - Statutem Sołectwa.
- tajne głosowanie przeprowadza i ustala jego wyniki Komisja Skrutacyjna.
- prawomocność zebrania wymaga udziału co najmniej 50% stale zamieszkujących mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.
- zebranie zwołane w drugim terminie będzie prawomocne bez względu na liczbę jego uczestników i może odbyć się w tym samym dniu, który ustalony został dla odbycia zebrania w pierwszym terminie, po upływie 30minut od wyznaczonej godziny rozpoczęcia zebrania w pierwszym terminie.
- treść punktów 6 i 7 winna być zawarta w zawiadomieniu (informacji) o terminie zwołanego zebrania.
- Zobowiązuje się Wójta Gminy do udzielenia dotychczasowym organom, samorządom mieszkańców wsi wszechstronnej pomocy w zorganizowaniu i przeprowadzeniu wyborów sołtysów oraz członków rad sołeckich,
- Radnych Rady Gminy do aktywnego uczestnictwa w pracach związanych z przygotowaniem kampanii wyborczej sołtysów oraz członków rad sołeckich, a także do udziału w zebraniach wyborczych.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
Traci moc Uchwała Nr III/20/02 Rady Gminy Dubicze Cerkiewne z dnia 27 grudnia 2002r. w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.
Przewodniczący Rady Gminy
inż. Jerzy Karpiuk
Załącznik do Uchwały Nr III/20/06
Rady Gminy
Dubicze Cerkiewne
z dnia 28 grudnia 2006 r.
REGULAMIN WYBORÓW
- Wybory sołtysa i rady sołeckiej odbywają się przy nieograniczonej liczbie kandydatów zgłoszonych bezpośrednio przez uprawnionych uczestników zebrania.
- W pierwszej kolejności należy przeprowadzić głosowanie dla dokonania wyboru sołtysa. W drugiej kolejności w odrębnym głosowaniu odbywają się wybory rad sołeckich.
- Ustala się zasady głosowania przy wyborze sołtysa i rady sołeckiej:
- mieszkańcy sołectwa uprawnieni do głosowania głosują na kartkach do głosowania opieczętowanych pieczątką rady gminy,
- za głosy ważne przy głosowaniu na sołtysa uznaje się te karty na których wyborca pozostawił jedno nie skreślone nazwisko lub dokonał skreśleń wszystkich kandydatów (żaden z kandydatów nie otrzymuje głosu)
- za głosy ważne przy głosowaniu na członków rady sołeckiej uznaje się te karty na których wyborca pozostawił bez skreśleń tyle nazwisk lub mniej od ustalonego składu rady albo dokonał skreśleń wszystkich kandydatów (żaden kandydat nie otrzymał głosu).
- za głosy nieważne przy głosowaniu na sołtysa uznaje się karty na których wyborca pozostawił nie skreślone więcej niż jedno nazwisko i karty bez skreśleń,
- za głosy nieważne przy głosowaniu na członków rady sołeckiej uznaje się te karty na których wyborca pozostawił nie skreślonych więcej nazwisk niż ustalony przez zebranie skład ilościowy rady sołeckiej lub karty bez skreśleń,
- Wybranym jest ten kandydat na sołtysa, który otrzymał najwięcej głosów.
- Wybranymi są ci kandydaci na członków rady sołeckiej, którzy uzyskają najwięcej głosów.
- Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzyma równą liczbę głosów o wyborze rozstrzyga ponowne głosowanie, a w przypadku ponownego uzyskania tej samej liczby głosów o wyborze rozstrzyga losowanie. Losowanie przeprowadza przewodniczący Komisji Skrutacyjnej w obecności uczestników zebrania.
- Sołtys pełni funkcję przewodniczącego rady sołeckiej.
Przewodniczący Rady Gminy
Jerzy Karpiuk
Metryka strony