Protokół Nr XVIII/08

Protokół Nr XVIII/08

z obrad Sesji Rady Gminy Dubicze Cerkiewne,
która odbyła się w dniu 2 sierpnia 2008r
w sali Urzędu Stanu Cywilnego
w Dubiczach Cerkiewnych .




Obradom Sesji przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk

Stan rady – 15
Obecnych radnych - 12


Radni Rady Gminy obecni na sesji :
1. Szymaniuk Grzegorz
2. Czykwin Mikołaj
3. Korch Wieczysław
4. Szymaniuk Irena
5. Troc Aleksy
6. Żak Jan
7. Oksentiuk Nina
8. Karpiuk Andrzej
9. Karpiuk Jerzy
10. Boguń Wiktor
11. Jakoniuk Włodzimierz
12. Holonko Mikołaj.

Radni Rady Gminy nieobecni na sesji :

1. Kazimieruk Andrzej
2. Berezniak Władysław
3. Guryn Mikołaj

Ponadto w sesji udział wzięli :

1. Anatol Pawłowski-Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne
2. Jolanta Socha – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach
Cerkiewnych.
Do pkt. 1

Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk o godz. 900 otworzył XVIII zwyczajną Sesję Rady Gminy, powitał gości zaproszonych i radnych, a następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na ogólną liczbę 15 radnych na sali obrad jest 12 radnych, co stanowi ustawową ilość, przy której Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Listy obecności radnych i pozostałych osób uczestniczących w obradach w załączeniu do protokołu (załączniki Nr 1, 2 )

Do pkt 2

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił projekt porządku obrad. Przypomniał, iż został on radnym przedstawiony w zaproszeniu na sesję. Zwrócił się z zapytaniem, czy do projektu porządku obrad będą zgłaszane uwagi bądź propozycje zmian.
Propozycji zmian nie zgłoszono.
Rada Gminy w głosowaniu jawnym jednogłośnie ( 12 głosów „za" ) przyjęła proponowany porządek obrad w brzmieniu zaproponowanym przez Przewodniczącego Rady, jak niżej :

1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
4.Podjęcie uchwał w sprawie:
1) udzielenia dotacji celowej dla Powiatu Hajnowskiego
2) zmian w budżecie gminy na 2008r,
3) w sprawie przystąpienia Gminy Dubicze Cerkiewne do realizacji projektu “Rozwój i
upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej” w ramach Poddziałania
7.1.1. w ramach Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007-2013
5. Sprawy różne.
6. Zamknięcie XVIII Sesji Rady Gminy.


Do pkt.3

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z XVII Sesji znajduje się na stoliku protokolanta. Stwierdził on, że jeżeli do końca sesji nie zostaną zgłoszone poprawki lub uwagi będzie uważał, że protokół został przyjęty.

Do pkt. 4

Ad. ppkt.1

Wójt Gminy rozpoczynając realizację tego punktu poinformował, że dzisiejsza sesja została zwołana w związku z pilną potrzebą podjęcia uchwały w sprawie przyznania dotacji celowej dla Powiatu Hajnowskiego. Sprawa ta była przedmiotem ostatniej sesji, na której radni zadecydowali o przyznaniu środków finansowych w kwocie 140 tys.zł. na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Istok – Witowo, nie podejmując uchwały. Dotychczas w podobnych sprawach podejmowanych przez Radę uchwała nie była wymagana. Obecnie okazało się, że Regionalna Izba Obrachunkowa żąda uchwały intencyjnej o przyznaniu środków. W związku z powyższym zwołano sesję na dzień dzisiejszy aby podjąć taką uchwałę. Dodał też, że w dniu 29 lipca 2008r. wpłynął wniosek Starostwa Powiatowego w Hajnówce o rozważenie możliwości dofinansowania w bieżącym roku kwoty 140000zł na modernizację drogi powiatowej Koryciska-Istok-Witowo-Długi Bród na odcinku Istok – Witowo.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Powiatu Hajnowskiego
Rada Gminy w głosowaniu jawnym za przyjęciem uchwały oddała 10 głosów; przeciw 0 głosy i wstrzymały się 2 głosy.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy większością głosów powzięła

Uchwałę Nr XVIII/83/08

(w załączaniu)


w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Powiatu Hajnowskiego


Ad. ppkt.2.

Wyjaśnień do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008r. dokonał Wójt Gminy. Przedstawiając projekt uchwały, Wójt Gminy, zwrócił uwagę na zmiany w planie wydatków w kwocie 10 000 zł z rezerwy budżetowej na zakupy inwestycyjne (materiały budowlane) w celu dokonania remontu strażnicy jednostki OSP w Werstoku w związku z obchodami 40-lecia powołania OSP Werstok, które zostały zaplanowane na dzień 10 sierpnia 2008r. Stwierdził, że bardzo dużo prac zostało wykonanych w czynie społecznym przez samych strażaków wsi Werstok.
Po tym oddał głos Pani Dyrektor GOKSiR, która potwierdziła, że strażacy bardzo dużo prac wykonali w czynie społecznym jak: zadaszenie WC, odnowiono i ocieplono budynek, wykonano ogrodzenie , przygotowano miejsca ogniskowe. Zdaniem Pani Dyrektor należałoby jeszcze odnowić: ściany , podłogi, wymienić instalację elektryczną i dach. Wtedy budynek ten odpowiadałby warunkom unijnym.
Pozostałe wyjaśnienia zmian w budżecie gminy, przedstawione przez Wójta Gminy, stanowią załącznik do projektu uchwały.
Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały, a następnie poddał pod głosowanie
W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (12 obecnych, 12 głosów "za") przyjęła

Uchwałę Nr XVIII / 84/ 08

( w załączeniu)


w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok.



Ad. ppkt.3.

W tym punkcie, Przewodniczący Rady oddał głos Pani Marii Pietryczuk – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która wyjaśniła, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dubiczach Cerkiewnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII Promocja integracji społecznej; Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji; Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej realizuje w 2008 roku projekt systemowy pn" Aktywne wakacje - Aktywna integracja" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizacja projektu rozpoczęła się 01 czerwca 2008r i trwać będzie do 31 sierpnia 2008 roku.. Realizacja projektu systemowego " Aktywne wakacje - Aktywna integracja" jest nową formą pracy z klientami pomocy społecznej. Niewątpliwie jest także wyzwaniem dla kadry Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dubiczach Cerkiewnych, któremu mamy nadzieję sprostać, a efekty wspólnych wysiłków będą zauważalne przez poprawę sytuacji materialno – bytowej uczestników projektu i ich rodzin. Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie marginalizacji i degradacji społecznej rodzin oraz zrównanie szans określonych grup społecznych na równoprawny udział z większością społeczeństwa w życiu rodzinnym i społecznym. W ramach projektu wsparciem zostają objęte osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, które jednocześnie nie pracują i są w wieku aktywności zawodowej. W projekcie wezmą udział rodziny mające dzieci w wieku 8-15 lat, spełniające ww. kryteria. Wybrane zostaną rodziny niewydolne wychowawczo, dysfunkcyjne bądź z wyraźnym problemem alkoholowym.
Główne działania w projekcie w zakresie aktywnej integracji obejmować będą:
· poradnictwo psychologiczne - wsparcie opieką psychoedukacyjną osób ze względu na konieczność zmian w obszarze postaw rodzicielskich, metod wychowawczych. Warsztaty rozwijające umiejętności budowania prawidłowych relacji. Uczestnicy będą uczyć się jak dotrzeć do dziecka, radzić sobie z jego trudnymi zachowaniami - szkolenie dla trzynastoosobowej grupy w GOPS prowadzone przez psychologa;
· wyjazd 20 - osobowej grupy dzieci na kolonie profilaktyczne Zakopane - Poronin. Kolonie zostaną zorganizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Oświatowo - Wychowawczych im. Teresy Kras. W czasie trwania kolonii zostanie udzielona dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych różnoraka pomoc od psychospołecznej poczynając na materialnej kończąc oraz prowadzona będzie profilaktyczna działalność informacyjna, edukacyjna i wychowawcza w zakresie szeroko pojętego problemu uzależnień.
Dodała, w związku z przystąpieniem do realizacji projektu systemowego wymagana jest uchwała intencyjna w sprawie przystąpienia Gminy Dubicze Cerkiewne do realizacji projektu “Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej” w ramach Poddziałania 7.1.1. w ramach Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007-2013.
Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały, a następnie poddał pod głosowanie
W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (12 obecnych, 12 głosów "za") przyjęła

Uchwałę Nr XVIII/ 85/ 08

( w załączeniu)

w sprawie przystąpienia Gminy Dubicze Cerkiewne do realizacji projektu “Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej” w ramach Poddziałania 7.1.1. w ramach Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007-2013.


Do pkt. 5

W sprawach różnych, głos zabrał Wójt Gminy, nawiązując do sprawy z poprzedniej sesji dotyczącej funkcjonowania oczyszczalni przydomowych. Przypomniał radnym, że Urząd Gminy zwrócił się do Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o wydanie opinii w sprawie osiągnięcia efektu ekologicznego, która jest niezbędna w celu wywiązania się z zapisów umowy pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na dofinansowanie budowy 5 szt przydomowych oczyszczalni. Z przeprowadzonych badań (na podstawie pobranych próbek ścieków oczyszczonych) okazało się, że żadna z funkcjonujących oczyszczalni ścieków nie osiągnęła efektu ekologicznego. W związku z powyższym zlecono firmom, które budowały te oczyszczalnie o dokonanie przeglądu w ramach napraw gwarancyjnych ww. oczyszczalni. Okazało się, że jest to ewidentna wina użytkowników oczyszczalni przydomowych. Podczas przeglądu przedstawiciele firm dokonali czyszczenia urządzeń, udzielili instruktażu użytkowania i po miesiącu ponownie zostaną pobrane próbki wody z oczyszczalni w celu przeprowadzenia badań.

W sprawach różnych głos zabrała radna wsi Grabowiec odnośnie planowanej modernizacji oświetlenia ulicznego. Stwierdziła , że w m. Grabowiec obok posesji Pana Kulik Jarosława i posesji Pani Wasiluk są lampy uliczne. Natomiast na dalszym odcinku tej ulicy w stronę Dubicz Cerkiewnych brak jest oświetlenia, Dodała, że słupy są zamontowane tylko brak lamp. Zapytała czy ta sprawa została ujęta do realizacji podczas planowanej modernizacji oświetlenia ulicznego.
Wójt Gminy poinformował, że komisja składająca się z kilku osób dokonała przeglądu stanu oświetlenia na terenie całej gminy. Można sprawdzić wszystkie wątpliwości dotyczące oświetlenia na stanowisku pracy Pana Leona Małaszewskiego .

Przewodniczący Rady Gminy zaprosił wszystkich zebranych na obchody jubileuszu OSP w Werstoku połączone wraz z biesiadą rodzinną w dniu 10 sierpnia 2008r.

Innych wypowiedzi w tym punkcie obrad nie zgłoszono.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady Gminy, podziękował radnym i osobom zaproszonym za udział w sesji, po czym o godz.1010 zamknął XVIII Sesję Rady Gminy.



Protokołowała:  Maria Pietryczuk

Przewodniczący Rady Gminy

Jerzy Karpiuk

 

Metryka strony

Udostępniający: Pietryczuk Maria

Wytwarzający/odpowiadający: Kamil Chraniuk

Wprowadzający: Kamil Chraniuk

Data wprowadzenia: 2008-11-27

Data modyfikacji: 2008-11-27

Opublikował: Kamil Chraniuk

Data publikacji: 2008-11-27