Protokół z 25 sesji z dnia 30 kwietnia 2009r
która odbyła się w dniu 30 kwietnia 2009r
w sali USC Urzędu Gminy w Dubiczach Cerkiewnych .
Obradom Sesji przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk
Stan rady – 15
Obecnych radnych - 13
Radni Rady Gminy obecni na sesji :
1. Szymaniuk Grzegorz
2. Czykwin Mikołaj
3. Korch Wieczysław
4. Szymaniuk Irena
5. Żak Jan
6. Oksentiuk Nina
7. Karpiuk Andrzej
8. Karpiuk Jerzy
9. Boguń Wiktor
10. Jakoniuk Włodzimierz
11. Holonko Mikołaj
12. Berezniak Władysław
13. Guryn Mikołaj
Radni Rady Gminy nieobecni na sesji :
1. Kazimieruk Andrzej
2. Troc Aleksy
Ponadto w sesji udział wzięli :
1. Anatol Pawłowski- Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne
2. Leon Małaszewski – Radny Powiatu Hajnowskiego
3. Jan Niczyporuk - Komendant Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerk.
4. Mikołaj Ławrynowicz – Sekretarz Gminy Dubicze Cerkiewne.
5. Bożena Maria Markiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół w Dubiczach Cerkiewnych.
oraz sołtysi wsi:
1. Helena Bielewiec - Sołtys wsi Dubicze Cerkiewne,
2. Mikołaj Rybak – Sołtys wsi Tofiłowce,
3. Irena Szymaniuk – Sołtys wsi Grabowiec,
4. Michał Kot – Sołtys wsi Istok,
5. Jan Leoniuk – Sołtys wsi Rutka,
6. Andrzej Karpiuk – Sołtys wsi Zabagonie
7. Jan Pietroczuk –Sajewicz – Sołtys wsi Wojnówka
8.Wieczysław Korch – Sołtys wsi Witowo.
i mieszkańcy wsi Dubicze Cerkiewne z ulicy Osiedlowej.
Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk o godz. 1000 otworzył XXV zwyczajną Sesję Rady Gminy. Stwierdził, że na ogólną liczbę 15 radnych na sali obrad jest 13 radnych, co stanowi ustawową ilość, przy której Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Przywitał radnych, gości zaproszonych, Wójta Gminy, sołtysów wsi, kierowników jednostek organizacyjnych oraz mieszkańców ulicy Osiedlowej z Dubicz Cerkiewnych.
Listy obecności radnych i pozostałych osób uczestniczących w obradach stanowią załącznik do protokołu .
Do pkt. 2.
Zawiadomienie na sesję z proponowanym porządkiem obrad stanowi załącznik do protokołu .
Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk zaproponował rozszerzenie porządku obrad o punkt "Powzięcie uchwały w sprawie odpłatnego nabycia nieruchomości na rzecz Gminy Dubicze Cerkiewne położonej w obrębie wsi i gm. Dubicze Cerkiewne Ponieważ radni nie zgłosili innych propozycji, wniosek o rozszerzenie porządku obrad został poddany pod głosowanie:
Rada Gminy jednogłośnie ( 13 głosów „za” ) przyjęła zaproponowane zmiany do porządku obrad przez Przewodniczącego Rady a następnie w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła całość porządku obrad XXV Sesji Rady Gminy jak niżej:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Informacja o realizacji wniosków z poprzedniej sesji.
5. Interpelacje i zapytania radnych
6. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2008r. i podjęcie uchwały w sprawie
udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tego tytułu.
7. Podjęcie uchwał w sprawie:
1) zmian w budżecie gminy na 2009r.,
2) wyrażenia woli zabezpieczenia środków na realizację projektu p.n. „Infrastruktura w nowym
wymiarze – remont i wyposażenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dubiczach
Cerkiewnych – II etap,
3) wyrażenia woli zabezpieczenia środków dotacji dla Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w
Dubiczach Cerkiewnych na kontynuację w roku 2010 projektu p.n. „Rozbudowa i nadbudowa
Gminnego Centrum Kultury w m. Grabowiec”,
4) wyrażenia zgody na udzielenie pożyczki dla Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania
„Puszcza Białowieska”,
5) odpłatnego nabycia nieruchomości na rzecz Gminy Dubicze Cerkiewne położonej w
obrębie wsi i gm. Dubicze Cerkiewne".
8. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
9. Sprawy różne.
10. Zamknięcie XXV Sesji Rady Gminy.
Do pkt.3
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z XXIV Sesji znajduje się na stoliku protokolanta. Stwierdził on, że jeżeli do końca sesji nie zostaną zgłoszone poprawki lub uwagi będzie uważał, że protokół został przyjęty.
Do pkt. 4
Informację o realizacji wniosków z poprzedniej sesji przedstawił Wójt Gminy. Do przedstawionej informacji radni nie wnieśli uwag.
Informacja ta stanowi załącznik do protokołu.
Do pkt. 5
Interpelacje i zapytania radnych:
Radny wsi Grabowiec – Szymaniuk Grzegorz – poinformował, że w ostatnim okresie powiększyła się liczba bezpańskich psów w m. Grabowiec, które stwarzają zagrożenie dla mieszkańców wsi a szczególnie dla dzieci.
Wnioskował też o zlikwidowanie wyrw na drodze polnej w m. Grabowiec prowadzącej w kierunku Policznej (na odcinku przed lasem).
Radny wsi Czechy Orlańskie – Władysław Berezniak -skierował wniosek do radnego powiatu zapytując o termin budowy drogi w m. Czechy Orlańskie.
Radny wsi Istok – Mikołaj Guryn –nawiązał do drogi powiatowej na odcinku Istok – Witowo, która został zrobiona w ubr a już wymaga naprawy. Zdaniem radnego naprawa powinna być wykonana w ramach gwarancji.
Radny wsi Jagodniki – Holonko Mikołaj
Wskazał potrzebę dokonania remontu drogi w Siemiwołokach wraz z nawiezieniem oraz zapytał w sprawie planowanej kanalizacji w m. Jagodniki.
Radny wsi Dubicze Cerkiewne - Czykwin Mikołaj
Poinformował, że w obrębie wsi Rutka na drodze polnej w kierunku Toporek oraz na drodze w kierunku Tofiłowiec w uroczysku „Kniażyna” są wyrwy i wymagają nawiezienia żwirem. Dodał, że można nawozić te odcinki dróg piaskiem z żwirowni w Tofiłowcach.
W kolejnym wniosku zwrócił się o wykonanie nawierzchni asfaltowej na ulicy Osiedlowej w m. Dubicze Cerkiewne oraz dokończenie ulicy Głównej w Dubiczach Cerkiewnych od strony Tofiłowiec. Dodał, że Dubicze Cerkiewne są siedzibą gminy i należy zadbać o porządek w tej miejscowości.
Radny wsi Tofiłowce – Jan Żak
Poinformował, że budowa ulicy w Tofiłowcach została już rozpoczęta ale w imieniu mieszkańców wsi i swoim zwraca się z prośbą o przedłużenie ułożenia nawierzchni asfaltowej o 60 m na odcinku obok punktu skupu mleka. Uzasadnił, że ten odcinek znajduje się prawie w centrum wsi i mieszkańcy odwożąc mleko do punktu skupu korzystają codziennie z tego odcinka drogi jak również samochody zabierające mleko z punktu skupu. Zwrócił się do radnych o poparcie wniosku o przedłużenie wykonania asfaltu na tym odcinku ulicy oraz o wyasygnowanie środków w budżecie gminy na ten cel.
Radny wsi Witowo – Korch Wieczysław nawiązał do planowanej naprawy drogi Witowo - Istok w ramach gwarancji i zapytał czy powiat nie przeznaczy środków naszej gminy na wykonanie naprawy drogi w ramach gwarancji.
Radna wsi Stary Kornin – Nina Oksentiuk – wnioskowała o uporządkowanie wysypiska śmieci w m. Stary Kornin oraz wyrównanie drogi przylegającej do wysypiska i obok punktu skupu mleka w m. Stary Kornin.
Kolejne zapytanie dotyczyło sprawy kanalizacji wsi Stary Kornin. Wnioskowała o zaplanowanie w budżecie gminy prac wstępnych związanych z wykonanie projektu na kanalizację wsi Stary Kornin.
Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk
Zwrócił się o uzupełnienie nawierzchni (wyrwy) na drodze powiatowej w m. Werstok
Wyrównanie drogi dojazdu rolniczego w kierunku Kuraszewa,
Przekazał też wniosek Proboszcza Parafii Prawosławnej w Werstoku o partycypację w kosztach usuwania nieczystości i odpadów przy cmentarzu.
Po tym Przewodniczący Rady Gminy udzielił głosu mieszkańcom wsi Dubicze Cerkiewne z ul. Osiedlowej, którzy uczestniczą w sesji.
Jako pierwszy zabrał głos Pan Stefan Pietrzak mieszkaniec ulicy Osiedlowej i nawiązał do składnych przez gminę wniosków o dofinansowanie środków unijnych na budowę dróg. Zapytał co było powodem, że wnioski z gminy Dubicze Cerkiewne zostały odrzucone, chciałby poznać powody odrzucenia przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku i czy było składane odwołanie od tej decyzji. Zaznaczył, że zamieszkuje na ulicy Osiedlowej już 2 lata i ruch samochodowy wzrósł dwukrotnie, nawierzchnia drogi jest zniszczona powstałe koleiny i garby utrudniają codzienne korzystanie z drogi dlatego mieszkańcy uważają, że najlepszym rozwiązaniem byłoby utwardzenie nawierzchni. Proponował zamknąć lub ograniczyć ruch na ulicy.
Następnie nawiązał do funkcjonującej kanalizacji na tej ulicy i stwierdził, że ze studzienek wydostają się nieprzyjemne zapachy, które stają się uciążliwe dla mieszkańców osiedla , zdaniem Pana Pietrzaka, należy udrożnić studzienki, które być może zostały zasypane żwirem z ulicy Zgłosił również potrzebę wykonania dróg dojazdowych do Ośrodka Wypoczynkowego „Bachmaty” oraz ustawienia w Ośrodku odpowiedniej klasy toalet. Dodał, że jeżeli w najbliższym okresie nie poprawi się infrastruktury wokół ośrodka wypoczynkowego to należy spodziewać się mniejszej liczby turystów odwiedzających zalew. Kończąc podkreślił, że rozumie mieszkańców gminy, że mają dużo potrzeb do wykonania ale ich również należy zrozumieć.
Wójt Gminy ustosunkowując się do wypowiedzi Pana Pietrzaka zapoznał radnych z złożoną prośbą przez mieszkańców ulicy Osiedlowej do Wójta Gminy i odczytał odpowiedź złożoną na prośbę (prośba i odpowiedź Wójta stanowią załącznik do protokołu).
Wyjaśnił, że gmina posiada opracowaną dokumentację projektowo- kosztorysową na trzy drogi gminne wytypowane do utwardzenia w pierwszej kolejności, są to drogi żwirowe; Dubicze Cerkiewne- Grabowiec, Werstok – Wilki oraz ulica w m. Tofiłowce. Urząd Gminy Dubicze Cerkiewne w roku 2008r. dwukrotnie występował z wnioskami o współfinansowanie przebudowy dróg gminnych z środków z zewnątrz, tj. RPO zarządzanego przez Marszałka Województwa Podlaskiego oraz z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych z tzw. „schetynówek” zarządzanych przez Wojewodę Podlaskiego. W obu przypadkach wnioski gminy Dubicze Cerkiewne nie znalazły poparcia u Marszałka i Wojewody i zostały odrzucone. Dlatego też w bieżącym roku Rada Gminy zadecydowała o przystąpieniu do wykonania utwardzenia ulicy w Tofiłowcach finansując inwestycję z własnego budżetu. Wspomniał też, o wspólnym finansowaniu inwestycji w 50% nawierzchni bitumicznej na drogach powiatowych we wsiach Witowo i Czechy Orlańskie. Podkreślił, że na utwardzenie nawierzchni dróg gminnych i powiatowych z budżetu gminy wydatkowano w 2008r. 169 243,92zł a w 2009r. 274 972,03zł.
Jeden z mieszkańców ulicy Osiedlowej nawiązał do planowanej budowy drogi gminnej na odcinku Werstok –Wiluki zapytując komu jest budowana ta droga i tu użył określenia „dla Łosi”, dalej zapytał czy były przeprowadzone badania natężenia ruchu na tym odcinku drogi.
Przewodniczący Rady odpowiadając na powyższe zapytanie stwierdził, że tam również zamieszkują mieszkańcy naszej gminy, którzy tak samo opłacają podatki jak pozostali mieszkańcy gminy oraz tą drogą autobus szkolny dowozi dzieci do szkoły w Dubiczach Cerkiewnych a w dodatku tak się składa, że tam zamieszkuje – stwierdził Przewodniczący Rady Gminy.
W dalszej dyskusji jeden z mieszkańców ulicy Osiedlowej poinformował, że mieszkańcy ulicy są skłonni we własnym zakresie wykonać utwardzenie ulicy pod warunkiem, że zostaną zwolnieni z płacenia podatków do 2013 roku każdy mieszkaniec utwardzi połowę jezdni na przeciw swojej posesji .
Pan Pietrzak poruszył sprawę nieregularnego opróżniana pojemników na śmieci. Stwierdził, że przy gminie są opróżniane regularnie natomiast na ich osiedlu bywa różnie.
Kolejny mieszkaniec ulicy Osiedlowej po zabraniu głosu poinformował, że podczas projektowania osiedla powinny być ujęte wszystkie inwestycje infrastruktury kompleksowo i wtedy nie byłoby potrzebne stanowisko Rady w tej sprawie.
Wójt Gminy odpowiadając na zapytanie dotyczące natężenia ruchu stwierdził, że nie zachodziła potrzeba badania natężenia ruchu ale po ułożeniu asfaltu na tej ulicy ruch samochodowy na pewno się zwiększy co wpłynie na zwiększenie zagrożenia w ruchu drogowym. Natomiast w sprawie wykonania ulicy we własnym zakresie przez mieszkańców wyjaśnił, że jest to niemożliwe ponieważ koszt utwardzenia byłby dużo większy od podatków, które mieszkańcy zapłacą do 2013r.
Poinformował, że wnioski złożone przez gminę o dofinansowanie przebudowy dróg gminnych ze środków unijnych w m. Tofiłowce oraz Werstok-Wiluki i Grabowiec-Dubicze Cerkiewne zostały rozpatrzone negatywnie przez Urząd Marszałkowski z powodu zastrzeżeń do przyjętych rozwiązań technologicznych związanych z wykonaniem nawierzchni drogi( potrójne utrwalenie emulsja asfaltową i grysami).Wniosek był sporządzony przez firmę konsultingową według wymogów - zasad sporządzania projektów.
Wójt Gminy odpowiadając na zapytania i wnioski mieszkańców ulicy Osiedlowej stwierdził, że na początku kwietnia br. w celu poprawy nawierzchni ulicy dokonano profilowania ulicy dwukrotnie natomiast na dzień dzisiejszy może podjąć działania zmierzające do ograniczenia prędkość na ulicy, sprawa kanalizacji zostanie sprawdzona i jeżeli okaże się, że jest taka potrzeba studzienki zostaną oczyszczone, natomiast utwardzenie ulicy na dzień dzisiejszy jest niemożliwe i zgodnie z przyjętym ustaleniami przez Radę Gminy przewidziano ułożenie dywanika asfaltowego na ulicy Osiedlowej na 2013 r.
Przewodniczący Rady Gminy zakończył przedłużającą się dyskusje w tym temacie i ogłosił 10 minutową przerwę.
Do pkt. 6
1) Po wznowieniu obrad , Przewodniczący Rady Gminy, przechodząc do realizacji dalszego porządku obrad udzielił głosu Wójtowi Gminy, który przedstawił informację z realizacji budżetu gminy za rok 2008. Stwierdził, że dochody zostały wykonane w kwocie 4 855 247,21zł tj.w 101,91% a wydatki wykonano w kwocie 4076 718,18 tj. w 80,18%.W 2008r. gmina spłaciła zobowiązania wynikające z zaciągniętych pożyczek w latach ubiegłych w kwocie 109 200zł. i dotyczyła 3 pożyczek zaciągniętych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na:
-budowę biologicznej oczyszczalni ścieków w systemie „BIOGEST” w Dubiczach Cerkiewnych w kwocie 57200zł,
-budowę II etapu kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami i przykanalikami w Dubiczach Cerkiewnych w kwocie 34 000zł.
-budowę 5 szt przydomowych oczyszczalni ścieków w m. Stary Kornin, Zabagonie, Koryciski, Werstok i Istok w kwocie 18 000zł.
Zadłużenie na koniec 31.12.2008r. wyniosło 463 356zł.
Ponado dodał, że w 2006r. założono lokatę na kwotę 150 000zł w BS Hajnówka oraz w 2008r. założono lokatę w kwocie 550 000zł w Banku Ochrony Środowiska w Białymstoku. obie te lokaty na dzień dzisiejszy są. Wójt Gminy kończąc stwierdził, że mając na względzie wykonanie budżetu po stronie dochodów w 101% a wydatków w 80,18% wnosi o przyjęcie informacji o przebiegu wykonania budżetu za 2008r.
Następnie przedstawił pozytywną uchwałę z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2008r.
Po tym Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił wniosek Komisji o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy za wykonanie budżetu gminy za 2008r. oraz przedstawił uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy wniosku o udzielenie Wójtowi absolutorium za 2008r., która stwierdziła, że wniosek Komisji Rewizyjnej spełnia wymogi określone w ustawie o samorządzie gminnym i w ustawie o finansach publicznych.
Ponieważ pytań nie zgłoszono, projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła
Uchwałę Nr XXV/121/09
(w załączaniu)
w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy,
1) Kolejną uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009r. przedstawiła Pani Skarbnik Gminy – Anna Kulik. Poinformowała, że projekt uchwały został przygotowany w związku z zmianami przepisów prawnych dot. kwalifikowalności środków ponieważ podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym i nie podlega zwrotowi w ramach dofinansowania z programu PROW – odnowa wsi dwóch projektów inwestycyjnych, które złożyła gmina i GOKSiR. Ze względu na brak możliwości zwiększenia dochodu gminy aby móc zabezpieczyć ten wydatek Pani Skarbnik zaproponowała wycofanie z budżetu przebudowy jednej z dróg gminnych tj. drogę Werstok – Wiluki.
W dyskusji głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy wnioskował o pozostawienie tej drogi a wykreślenie drogi Grabowiec- Dubicze Cerkiewne ponieważ w m. Grabowiec są zaplanowane inne inwestycje jak:budowa Gminnego Centrum Kultury oraz wykonanie projektu na kanalizację. Natomiast w części gminy za szosą jest tylko ta jedna inwestycja, Dodał, że budowa odcinka drogi Werstok –Wiluki ciągnie się od 10 lat i zawsze jest odkładana na termin późniejszy.
Wniosek Przewodniczącego Rady poparł radny Karpiuk Andrzej.
Wójt Gminy wyjaśnił, że jeżeli zostanie ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie środków unijnych na budowę dróg to zostanie złożony projekt na wszystkie planowane drogi do realizacji ponieważ bez uzyskania dofinansowania środków unijnych żadna droga nie będzie realizowana ze względna na brak środków.
Radny Korch Wieczysław zaproponował zawiesić do realizacji obie drogi w m. Grabowiec i Werstok a jeżeli zostanie ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie środków unijnych na ich realizację to zostaną ujęte wszystkie planowane drogi.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek radnego Korcha, zapytując kto z radnych jest za wykreśleniem z budżetu gminy obu dróg Werstok – Wiluki i Grabowiec –Dubicze Cerkiewne.
W głosowaniu jawnym, obecnych 13 -radnych; za -oddało 9 głosów;, przeciw-2 głosy i wstrzymały się – 2głosy.")
Przewodniczący stwierdził, że wniosek radnego Korcha większością głosów został przyjęty przez radnych.
Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym, obecnych – 13 radnych; za – oddało 12 głosów;, przeciw-0 głosy i wstrzymało się – 1głos.")
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy większością głosów powzięła
(w załączaniu)
w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009r.
2) Następnie Pani Skarbnik Gminy zaproponowała podjęcie dwóch uchwał intencyjnych w sprawie zabezpieczenia środków na realizację projektu pn. „Rozbudowa i nadbudowa Gminnego Centrum Kultury w m. Grabowiec” i na drugi projekt realizowany przez GOKSiR pn.”infrastruktura kultury w nowym wymiarze – remont i wyposażenie GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych – II etap” , które są przewidziane do realizacji w latach 2009-2010. Uchwały te dotyczą zabezpieczenia środków w budżecie gminy na w/w inwestycje w roku 2010. W uzupełnieniu dodała, że jeżeli projekty uzyskają dofinansowanie to gmina będzie musiała zabezpieczyć 100% środków własnych na ich realizację i dopiero po dokonaniu płatności Wykonawcy będą ubiegać się o ich refundację z programu PROW w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych każdego zadania. Zgodnie z obowiązującymi procedurami środki zostaną zrefundowane gminie w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Ponieważ pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła
(w załączaniu)
wyrażenia woli zabezpieczenia środków na realizację projektu p.n. „Infrastruktura w nowym
wymiarze – remont i wyposażenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dubiczach
Cerkiewnych – II etap.
3) Przewodniczący Rady Gminy odczytał drugi projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli zabezpieczenia środków dotacji dla Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych na kontynuację w roku 2010 projektu p.n. „Rozbudowa i nadbudowa
Gminnego Centrum Kultury w m. Grabowiec”,
Ponieważ pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła
(w załączaniu)
w sprawie wyrażenia woli zabezpieczenia środków dotacji dla Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych na kontynuację w roku 2010 projektu p.n. „Rozbudowa i nadbudowa Gminnego Centrum Kultury w m. Grabowiec”.
4) Dalszy projekt uchwały dotyczył Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Białowieska” , która wystąpiła do wszystkich gmin o udzielenie pożyczki na uruchomienie zadań związanych z realizacją Lokalnej Strategii Rozwoju w 2009r. w wysokości 8000zł. Pani Skarbnik dodała, że pożyczka w pełnej wysokości zostanie zwrócona gminie w roku 2010 jak tylko LGD uzyska środki na realizację projektów.
Ponieważ pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła
(w załączaniu)
wyrażenia zgody na udzielenie pożyczki dla Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania
„Puszcza Białowieska”.
5) Wyjaśnień do kolejnego projektu uchwały w sprawie odpłatnego nabycia nieruchomości na rzecz Gminy Dubicze Cerkiewne położonej w obrębie wsi i gm. Dubicze Cerkiewne przedstawił Przewodniczący Rady Gminy dotyczącej zabudowanej nieruchomości położonej w obrębie wsi Dubicze Cerkiewne o powierzchni 0,0114 ha stanowiącą własność Państwa Marii i Dariusza Drużby zam. Mochnate 11, która jest zabudowana budynkiem gospodarczym stanowiącym własność gminy Dubicze Cerkiewne.
Ponieważ pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła
(w załączaniu)
w sprawie odpłatnego nabycia nieruchomości na rzecz Gminy Dubicze Cerkiewne położonej w obrębie wsi i gm. Dubicze Cerkiewne.
Do pkt. 8
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych udzielił Wójt Gminy.
Odpowiadając na wniosek radnego wsi Grabowiec w sprawie wałęsających się psów wyjaśnił, że gmina nawiązała kontakt z Firmą Wielobranżową z Wasilkowa, która zaproponowała wyłapywanie bezpańskich zwierząt zagubionych, porzuconych i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu. Opłata za odłowienie bezpańskich psów będzie dokonywana każdorazowo po wykonaniu usługi w kwocie 250zł za każde odłowione zwierzę oraz opłata miesięczna stała 1000zł netto. Dodał, że trzeba będzie rozważyć tę propozycję i być może podpisać umowę na dany okres.
Radni nie zgłosili zastrzeżeń do przedstawionej propozycji
W sprawie naprawy drogi poinformował, że zostanie sprawdzona w terenie i następnie rozważy się możliwość zawiezienia dołów na drodze.
W sprawie wniosku radnego wsi Czechy Orlańskie poinformował, że gmina Dubicze Cerkiewne zadeklarowała udział w współfinansowaniu środków w 50% kosztów inwestycji.
Radny powiatu w uzupełnieniu dodał, że na 8 maja 2009r. jest zaplanowany przetarg na dostawę żwiru i po tym terminie maja być rozpoczęte prace. Natomiast naprawy gwarancyjnej nawierzchni asfaltowej odcinka drogi Istok – Witowo i obok budynku po byłej lecznicy w Dubiczach Cerkiewnych zostały zaplanowane na początku maja br.
Sołtys wsi Istok przy tym dodał, że asfalt na ulicy w Istoku, który był robiony wraz z drogą Istok – Witowo również zaczyna się kruszyć.
Przewodniczący Rady zaproponował rozważenie zasadności dofinansowania do budowy dróg powiatowych realizowanych przez powiat jeżeli droga jest robiona w jednym roku a już w następnym wymaga naprawy.
W sprawie naprawy dróg gminnych Wójt Gminy zaproponował radnym przeznaczyć pewną kwotę na punktowe naprawienie dróg i rozpocząć ich realizację.
Radni w trakcie dyskusji dotyczącej naprawy dróg gminnych upoważnili Wójta Gminy do wydatkowania środków (nie określając kwoty) na punktowe nawiezienie dołów na drogach gminnych
Odnośnie kanalizacji wyjaśnił, że w budżecie gminy zostały zarezerwowane środki na wykonanie dokumentacji technicznej do budowy kanalizacji w m. Jagodniki, Czechy Orlańskie, Grabowiec i Tofiłowce.
W sprawie wniosku radnego wsi Rutka dot. wyrwy na drodze wyjaśnił, że rozważy się możliwość zawiezienia tej wyrwy.
Sołtys obecny na sali obrad poinformował, że ta wyrwa może być zawieziona nawet piaskiem.
Radny powiatu po zabraniu głosu zaproponował aby gmina złożyła zapewnienie do powiatu o partycypację w kosztach opracowania projektów na kolejne drogi powiatowe, które wymagają realizacji w przyszłości a w szczególności dotyczy m. Dubicze Cerkiewne ul. Parkowej i Głównej.
Radni nie zajęli konkretnego stanowiska w sprawie przedstawionej przez radnego powiatu.
Wójt Gminy odpowiadając na wniosek radnego Żaka zapytał czy jest zasadność i celowość ułożenia asfaltu na tym odcinku ulicy w m. Tofiłowce.
Sołtys wsi po zabraniu głosu argumentował zasadność wykonania na tym odcinku asfaltu.
Radny Żak również zwrócił się do radnych o udzielenie poparcia dla jego wniosku i stwierdził, że to jest jedyna szansa na wykonanie asfaltu na tym odcinku. Dodał, że jest to przedłużenie ulicy przy której jest usytuowany punkt skupu mleka i mieszkańcy wsi korzystają z tego odcinka ulicy.
Wójt Gminy poinformował, że w poniedziałek lub wtorek będzie rozmawiał z wykonawcą w tej sprawie.
Odpowiadając na wniosek radnego wsi Bobinka poinformował, że gmina oczekuje na ogłoszenie naboru wniosków na działanie 3.3/ Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej , które prawdopodobnie ma nastąpić do końca czerwca br. Dodał, że w budżecie gminy zostały zaplanowane środki na projekt pn.” linia wodociągowa we wsiach Górny Gród – Nikiforowszczyzna”.
W sprawie wniosku Przewodniczącego Rady o nieodpłatne sfinansowanie i postawienie kontenera do wywozu nieczystości i odpadów z cmentarza w m. Werstok wyjaśnił, że inne parafie w gminie radzą sobie we własnym zakresie wywóz kontenera wynosi 214zł brutto oraz dzierżawa kontenera w sumie jeden wywóz wynosi ok. 233zł , który stanowiłby wydatek dla gminy.
Przewodniczący Rady Gminy dodał, że na cmentarz przyjeżdżają ludzie z odległych okolic i jest to zarazem wizytówka gminy, cmentarz jest sprzątnięty ale w lasach wokół cmentarza jest śmietnisko.
Wójt Gminy poinformował, że wniosek Proboszcza w tej sprawie wpłynął do gminy i zostanie udzielona odpowiedź (po wcześniejszej rozmowie z Proboszczem ).
Wniosek dot. wyrwy na drodze powiatowej w Werstoku zostanie przesłany do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce w celu realizacji.
W sprawie wyrównania drogi dojazdu rolniczego w kierunku Kuraszewa wyjaśnił, że po geodezyjnym wyznaczeniu pasa drogi gminnej okazało się, że część korony drogi znajduje się na gruntach stanowiących własność Pana J. Krota i w celu wykonania przebiegu drogi należy część korony drogi przesunąć na ewidencyjny pas drogi .
Przewodniczący Rady zaproponował udostępnienie przez gminę równiarki na jeden dzień i kręgi na przepust a mieszkańcy wsi wykonają we własnym zakresie i wszystko zostanie zrobione.
Na wnioski radnej wsi Stary Kornin poinformował, że wysypisko śmieci zostanie w najbliższych dniach uporządkowane a sprawa doraźnej naprawy dróg była już wyżej wyjaśniana.
Do pkt. 9.
W sprawach różnych Wójt Gminy zwrócił się z prośbą do radnych o wyrażenie zgody na przyznanie 2 000zł strażakom OSP w Dubiczach Cerkiewnych na zakup ubrania (koszule) w związku z planowanymi obchodami 90 lecia OSP, które zostały zaplanowane w m-cu lipcu br.
Radni potwierdzili potrzebę zakupu ubrania strażakom OSP w Dubiczach Cerkiewnych.
W dalszej części spraw różnych, Wójt Gminy zapoznał radnych z Aktem Notarialnym sporządzonym przez Kancelarię Notarialną w Hajnówce w sprawie nabycia niezabudowanej nieruchomości położonej w obrębie gruntów wsi i gminy Dubicze Cerkiewne o powierzchni 0,0501 ha przez Pana Sulimę. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r, o gospodarce nieruchomościami Wójt Gminy musi złożyć oświadczenie o wykonaniu bądź nie wykonaniu pierwokupu przysługującego gminie Dubicze Cerkiewne.
Radni wyrazili opinię o odstąpieniu z prawa pierwokupu przez gminę tej nieruchomości..
Wójt Gminy odczytał pismo Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Józefa Piotra Klim, w którym informuje, że zakończyły się prace nad projektem ustawy o funduszu sołeckim, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2009r. i stanowi nowe otwarcie na wzmocnienie środowisk wiejskich. W dalszej części, Wójt Gminy, przedstawił pokrótce zapisy ustawy z dnia 20 lutego 2009r. o funduszu sołeckim. Poinformował, że zgodnie z zapisami art. 1 ustawy o funduszu sołeckim Rada Gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki do dnia 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy, podejmując uchwałę, w której wyraża zgodę albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu w roku budżetowym. Następnie Wójt w terminie do dnia 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy przekazuje sołtysom informację o wysokości środków. Dodał, że wysokość środków przypadające na dane sołectwo będzie naliczana według algorytmu, który jest zawarty w art. 2 ustawy. Gmina otrzymuje z budżetu państwa zwrot, w formie dotacji celowej, części wydatków wykonanych w ramach funduszu. Kończąc stwierdził, że ustawa weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2009r.
Dalej poinformował, że Bractwo Prawosławne Św. Cyryla i Metodego w Białymstoku wystąpiło z prośbą o przejęcie budynku po byłej szkole w m. Stary Kornin. Przypomniał radnym, że ten budynek został przekazany aktem notarialnym w formie darowizny Parafii Prawosławnej w Starym Korninie. W planach jest przystosowanie budynku na ośrodek szkoleniowy oraz będzie wykorzystywany na potrzeby pielgrzymów.
Wójt Gminy zapytał czy Rada Gminy nie wnosi pretensji o przejęcie tego budynku przez Bractwo prawosławne św. Św. Cyryla i Metodego. Dodał, że forma przekazania zostanie ustalona podczas uzgodnień.
Następnie Wójt Gminy odczytał podziękowanie Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce za udzielenie przez gminę Dubicze Cerkiewne wsparcia finansowego, które przyczyni się do poprawy stanu bezpieczeństwa.
Kolejna sprawa przedstawiona przez Wójta Gminy wpłynęła od mieszkanki Wygonu Pani Olgi Dmitruk, która zwróciła się o naprawienie drogi na odcinku Wygon – Starzyna, która jest nieprzejezdna.
Radni nie zajęli stanowiska w tej sprawie, pozostawiono bez rozpatrzenia.
Innych wypowiedzi w tym punkcie obrad nie odnotowano.
Uwag i poprawek do protokółu z XXIV Sesji nie było, wobec czego protokół został przyjęty.
Do pkt. 10
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady Gminy, podziękował radnym i osobom zaproszonym za udział w sesji, po czym o godz. 14.30 zamknął XXV Sesję Rady Gminy.
Protokołowała :
Maria Pietryczuk
Jerzy Karpiuk
Metryka strony