Protokół z 29 sesji z dnia 28 września 2009r
Protokół Nr XXIX/09
z obrad Sesji Rady Gminy Dubicze Cerkiewne,
która odbyła się w dniu 28 września 2009r
w sali USC Urzędu Gminy w Dubiczach Cerkiewnych .
Obradom Sesji przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk
Stan rady – 15
Obecnych radnych - 14
Radni Rady Gminy obecni na sesji :
1. Szymaniuk Grzegorz
2. Czykwin Mikołaj
3. Korch Wieczysław
4. Szymaniuk Irena
5. Żak Jan
6. Troc Aleksy
7. Karpiuk Andrzej
8. Karpiuk Jerzy
9. Boguń Wiktor
10. Jakoniuk Włodzimierz
11. Holonko Mikołaj
12. Berezniak Władysław
13. Guryn Mikołaj
14. Oksentiuk Nina
Radni Rady Gminy nieobecni na sesji :
1. Kazimieruk Andrzej
Ponadto w sesji udział wzięli :
1. Anatol Pawłowski- Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne
2. Leon Małaszewski – Radny Powiatu Hajnowskiego
3. Robert Igański - Funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerk.
4. Mikołaj Ławrynowicz – Sekretarz Gminy Dubicze Cerkiewne.
5. Anna Kulik – Skarbnik Gminy
oraz sołtysi wsi:
1. Helena Bielewiec - Sołtys wsi Dubicze Cerkiewne,
2. Irena Szymaniuk – Sołtys wsi Grabowiec,
3. Michał Kot – Sołtys wsi Istok,
4. Jan Leoniuk – Sołtys wsi Rutka,
5. Andrzej Karpiuk – Sołtys wsi Zabagonie
6. Wieczysław Korch – Sołtys wsi Witowo.
7. Mikołaj Rybak – Sołtys wsi Tofiłowce
8. Nina Filipowicz – Sołtys wsi Górny Gród
Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk o godz. 1000 otworzył XXIX zwyczajną Sesję Rady Gminy. Stwierdził obecność 14 radnych, co umożliwia podejmowanie prawomocnych uchwał. Przewodniczący przywitał radnych, Wójta Gminy, sołtysów oraz wszystkich pozostałych .
Listy obecności radnych i pozostałych osób uczestniczących w obradach stanowią załącznik do protokołu .
Do pkt. 2
Następnie, Jerzy Karpiuk Przewodniczący Rady Gminy, odczytał radnym porządek obrad sesji i zapytał radnych, czy nie wnoszą innych propozycji oraz uwag do przedstawionego porządku obrad.
Ponieważ radni nie zgłosili żadnych wniosków, porządek obrad został poddany pod głosowanie:
Rada Gminy w głosowaniu jawnym jednogłośnie (14 obecnych, 14 głosów "za") przyjęła następujący porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Realizacja wniosków z poprzedniej sesji
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6 Przedstawienie informacji z wykonania budżetu gminy na I półrocze 2009r.
7. Podjęcie uchwał w sprawie:
1) wyrażenia woli zabezpieczenia środków na rok 2010 na realizację projektu p.n. „Poprawa infrastruktury drogowej poprzez przebudowę drogi gminnej nr 108682B Werstok – Wiluki o długości 1651m. i wyrażenia woli zabezpieczenia środków na rok 2010 na realizację projektu p.n. „Poprawa infrastruktury drogowej poprzez przebudowę drogi gminnej nr 108673B Grabowiec – Dubicze Cerkiewne o długości 1447m.
2) zmian w budżecie gminy na 2009r.
3) wydzierżawienia nieruchomości rolnej stanowiącej własność gminy na okres dłuższy niż 3 lata.
8. Sprawy różne.
9. Zamknięcie XXIX Sesji Rady Gminy.
Do pkt. 3 Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z XXVIII Sesji znajduje się na stoliku protokolanta. Stwierdził on, że jeżeli do końca sesji nie zostaną zgłoszone poprawki lub uwagi będzie uważał, że protokół został przyjęty.
Do pkt. 4 Informację o realizację wniosków z poprzedniej sesji przedstawił Wójt Gminy, do której głos zabrali:
Radny Torc poinformował, że ulica w m. Koryciski nie została należycie naprawiona gdyż wnioskował o generalną naprawę nawierzchni asfaltowej na całej długości ulicy a nie cząstkową naprawę, którą po pewnym okresie znowu trzeba będzie naprawiać.
Radny Żak poinformował w sprawie swego wniosku, że komisja przyjechała dokonała oględzin i na tym pozostało. W związku z powyższym wnioskował o ponowne wystąpienie do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce o zlikwidowanie zastoiska wodnego jakie tworzy się po opadach deszczu na drodze powiatowej przy "krzyżykach" na wjeździe do wsi Tofiłowce pomiędzy posesjami 7 i 9.
Wójt Gminy ustosunkowując się do przedstawionych uwag stwierdził, że w powyższych sprawach jeszcze raz zostanie przesłane ponaglenie do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce .
Do pkt. 5
W tym punkcie niżej wymienieni radni zgłosili wnioski i interpelacje w sprawach:
1)Radny wsi Jagodniki – Holonko Mikołaj
Wnioskował o naprawę wraz z nawiezieniem ulicy w m. Siemiwołoki.
W drugim wniosku zwrócił się o odkrzaczenie rowu na skrzyżowaniu w m. Jagodniki z drogą wojewódzką Kleszczele – Hajnówka (z lewej strony wyjeżdżając z Jagodnik).
Ponadto zgłosił wniosek o zlikwidowanie lokalnych zastoisk wodnych na drodze żwirowej od Jagodnik w stronę Dubicz Osocznych wraz z odkrzaczeniem poboczy tej drogi.
2) Radny wsi Istok – Mikołaj Guryn
Zgłosił potrzebę naprawy drogi zagumiennej przebiegającej od ulicy wsi obok posesji Pana Kamila Golonko na całej długości i drogi polnej przebiegającej obok posesji Pana Giercuna w kierunku ww. drogi zagumiennej.
3) Radna wsi Grabowiec – Irena Szymaniuk
Zwróciła się o naprawę drogi Grabowiec - Reduty na odcinku drugiego cięcia, która jest wykorzystywana przez rolników i wymaga pilnego remontu.
W drugim wniosku zwróciła się o naprawę przepustu na drodze w kierunku „za hajom” ponadto na drodze obok posesji Kulik Jarosława jest zawalony przepust, który również należy naprawić lub wymienić.
4)Radny wsi Grabowiec - Szymaniuk Grzegorz
Wnioskował o ustawienie znaku ograniczenie prędkości do 40km/godz. na łuku i skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą gruntową, przy wjeździe do wsi Grabowiec od strony wojewódzkiej.
Następnie zgłosił potrzebę naprawy drogi wraz z nawiezieniem (na długości ok. 30 m zastoisko z wodą) od wsi Grabowiec w kierunku przystanku autobusowego.
5) Radny wsi Dubicze Cerkiewne i Rutki – Mikołaj Czykwin
Zwrócił się z prośbą o odnowienie nawierzchni poprzez ułożenie dywanika asfaltowego na drodze powiatowej w m. Rutka.
Następnie poinformował, że na drodze Dubicze Cerkiewne – Stary Kornin od strony Dubicz Cerkiewnych jest zapadnięty przepust (pierwszy po prawej stronie) zwrócił się o jego naprawę
Na tej samej drodze za wzgórkiem od Dubicz Cerkiewnych jest podcięta topola, która stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników tej drogi i którą należy usunąć.
6) Radny wsi Długi Bród – Andrzej Karpiuk
Wnioskował o naprawienie drogi zagumiennej we wsi Wiluki jest to wniosek mieszkańców tej wsi oraz droga Wiluki – Krągłe wymaga wyrównania.
Ponadto zwrócił się o naprawę drogi gminnej w m. Zabagonie na odcinku od drogi powiatowej do wsi Pasieczniki Małe.
7)Radny wsi Starzyna – Boguń Wiktor
Poinformował o istniejącym na drodze obok posesji Bogunia zadołowaniu zamieniającym się podczas opadów deszczu w wylewisko wody stwierdził, że odcinek ten wymaga nawiezienia żwiru.
8) Radny wsi Koryciski – Aleksy Troc
W swoim wniosku poruszył sprawę podtopienia wsi Koryciski podczas dużych opadów deszczu, które można było zaobserwować w tym roku na wiosnę. Sprawa dotyczy kilku miejscowości dlatego zwrócił się do Wójta o podjęcie działań w kierunku zwiększenia przepustowości kanału Koryciski i Istok - Koryciski na odcinku od rowu melioracyjnego RL w obrębie wsi Jagodniki do rzeki Orlanka poprzez pogłębienie i poszerzenie koryta.
Drugi wniosek był w sprawie naprawienia drogi zagumiennej w m. Koryciski tzw. „gościniec”.
9) Radny wsi Tofiłowce – Jan Żak
Poinformował, że przy posesji nr 35 jest awaria linii wodociągowej poprzez wyciek wody. Ponadto wnioskował o zlikwidowanie wyrw na skryżowaniach dróg gminnych żwirowych z powiatowymi w m. Rutka- Tofiłowce, Tofiłowce- Koryciski przy stawie Pana Kazimieruka oraz w Tofiłowcach przy posesji nr 61. Poruszył też sprawę zapalania oświetlenia ulicznego. Stwierdził, że oświetlenie uliczne zapala się nie o tej samej godzinie we wszystkich miejscowościach gminy, zdaniem radnego, ustalenia na sesji były inne.
10) Radny wsi Dubicze Cerkiewne – Włodzimierz Jakoniuk
Poinformował, że pobocze drogi wojewódzkiej wyjeżdżając z Dubicz Cerkiewnych jest zarośnięte po lewej stronie co ogranicza widoczność dla użytkowników dróg oraz podobna sytuacja jest na drodze powiatowej w kierunku Witowa szczególnie na łukach zakrętów zarośnięte są pobocza i rowy po prawej stronie.
11) Radna wsi Stary Kornin – Nina Oksentiuk
Zwróciła się o naprawę drogi obok wysypiska śmieci w Starym Korninie.
12) Przewodniczący Rady Gminy - Jerzy Karpiuk
Wnioskował o wykonanie drogi gruntowej Werstok - Kuraszewo poprzez przesunięcie kory jezdni z gruntów prywatnych na pas drogi gminnej oraz zwrócił się o wyjaśnienie sprawy dotyczącej różnej ceny biletów na tych samych trasach w autobusie szkolnym kursującym przez teren gminy , który dowozi dzieci do szkoły i zarazem zabiera osoby dorosłe.
Do pkt. 6
Wójt Gminy rozpoczynając realizację tego punktu poinformował radnych, że dochody budżetu gminy za I półrocze 2009r. wykonano w 41,54% tj. na plan 5 686 268zł wykonano 2 362 181zł. Natomiast wydatki budżetu gminy za okres I półrocza wykonano w 36,66% tj. na plan 6 918 295zł wykonano 2 536 021zł. Stwierdził, że przedstawiając informację o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze należy stwierdzić, że dochody własne zostały wykonane w 41,86%. Wykonanie poszczególnych dochodów własnych jest zróżnicowane i waha się od 0,00% (wpływy z opłaty targowej gdzie dochód wpłynął w III kwartale tego roku w związku z pobieraną opłatą od handlujących na imprezie masowej "Na Iwana na Kupały") do 88,05% (wpływy z opłat za zarząd, użytkowanie i użytkowanie wieczyste nieruchomości). Udziały gmin w podatku stanowiącym dochód budżetu państwa wykonano w 40,35%. Do wykonania planu brakuje na I półrocze 2009r. 49 540,50zł spowodowane to jest nie przekazywaniem podatków przez Urząd Skarbowy w związku z kryzysem gospodarczym.
Nadmienił, że dotacje celowe na finansowanie zadań zleconych oraz na dofinansowanie zadań własnych zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem i szczegółowa informacja została złożona do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Natomiast wydatki budżetowe zostały wykonane w 36,66%. Wykonanie wydatków w poszczególnych działach jest zróżnicowane od 0,00% infrastruktura wodociągowa i sanitarna wsi), 3,03% drogi publiczne gminne do 100% wybory do parlamentu Europejskiego). Niska realizacja planu wydatków w niektórych działach spowodowane jest nie wykonaniem inwestycji zaplanowanych do realizacji ze środków pochodzących z funduszy unijnych. Podkreślił, że gmina w ciągu I półrocza spłaciła zobowiązania wynikające z zaciągniętych pożyczek w latach ubiegłych w kwocie 54600zł i dotyczyła 3 pożyczek zaciągniętych w WFOŚiGW na budowę biologicznej oczyszczalni ścieków w Dubiczach Cerkiewnych, budowę II etapu kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami i przykanalikami w Dubiczach Cerkiewnych oraz budowa 5 szt. przydomowych oczyszczalni ścieków w m. Stary Kornin, Zabagonie, Koryciski, Werstok i Istok. W bieżącym roku gmina zaciągnęła pożyczkę w kwocie 251 279,44 zł na "modernizację oświetlenia ulicznego na terenie naszej gminy. Spłata pierwszej raty nastąpi w 2010r. Zadłużenie na koniec 30.06.2009r. wyniosło 660 035,44 zł.. Stwierdził, że mając na względzie wykonanie budżetu po stronie dochodów w 41,54% a wydatków w 36,66% wnosi o przyjęcie informacji o przebiegu wykonania za I półrocze 2009r.W uzupełnieniu dodał, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku wydała opinię pozytywną w sprawie przyjęcia informacji z wykonania budżetu za I półrocze 2009r. Po tym Wójt Gminy poinformował , że na modernizację budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych został rozstrzygnięty przetarg i wygrała firma "ELWA" z Bielska Podlaskiego firma ta modernizowała budynek Ośrodka Zdrowia w Dubiczach Cerkiewnych. Natomiast na remont budynku świetlicy w Grabowcu został ogłoszony przetarg na dziś otwarcie ofert o godz. 11;00 rano było 5 ofert. Dalej poinformował, że projekt na przebudowę i rozbudowę oraz wyposażenie Gminnego Ośrodka Zdrowia w Dubiczach Cerkiewnych przeszedł pozytywnie ocenę formalną i zakwalifikowano do oceny merytorycznej.. Ponadto do środy zostaną złożone projekty na drogi Grabowiec - Dubicze Cerkiewne i Werstok - Wiluki, wspomniał, też o wykonanej nawierzchni asfaltowej w m. Czechy Orlańskie przez powiat.
Do przedstawionej informacji z wykonania budżetu za I półrocze nikt z radnych nie zgłosił uwag i zapytań.
W związku z powyższym Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy przyjęła informację z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2009r.
Do pkt. 7
1) Pierwszy projekt uchwały przygotowany pod obrady dzisiejszej przedstawiła Pani Skarbnik stwierdziła, że w związku z zamiarem złożenia projektu na drogi pn. poprawa infrastruktury drogowej poprzez przebudowę drogi Werstok - Wiluki i Grabowiec - Dubicze Cerkiewne wymagana jest uchwała, w której należy ująć zabezpieczenie w budżecie gminy na 2010 rok środków finansowych na ich realizację i tak na drogę Werstok-Wiluki kwotę 200,1tys.zł i na drogę Dubicze Cerkiewne - Grabowiec kwotę 170,5 tys.zł w ramach "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011".
Ponieważ pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (14 obecnych, 14 głosów "za") powzięła
Uchwałę Nr XXIX/135/09
(w załączeniu)
w sprawie wyrażenia woli zabezpieczenia środków na rok 2010 na realizację projektu p.n. „Poprawa infrastruktury drogowej poprzez przebudowę drogi gminnej nr 108682B Werstok – Wiluki o długości 1651m. i wyrażenia woli zabezpieczenia środków na rok 2010 na realizację projektu p.n. „Poprawa infrastruktury drogowej poprzez przebudowę drogi gminnej nr 108673B Grabowiec – Dubicze Cerkiewne o długości 1447m
2) Do drugiego projekt uchwały wyjaśnień udzieliła również Pani Skarbnik i przedstawione objaśnienia stanowią załącznik nr 5 do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009r.
Ponieważ pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (14 obecnych, 14 głosów "za") powzięła
Uchwałę Nr XXIX/136/09
(w załączeniu)
w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009r.
3) Wyjaśnień do kolejnego projektu uchwały udzielił Pan Leon Małaszewski poinformował, że wpłynęło podanie do gminy o wydzierżawienie nieruchomości rolnej stanowiącej własność gminy na okres dłuższy niż 3 lata.
Po dyskusji radni nie wyrazili zgody na wydzierżawienie nieruchomości rolnej stanowiącej własność gminy na okres dłuższy niż 3 lata.
W związku z powyższym Przewodniczący Rady Gminy stwierdził , że uchwała w powyższej sprawie stała się bezprzedmiotowa.
W dalszej części Pan Leon Małaszewski zapoznał radnych z drugim podaniem, które wpłynęło do gminy z ofertą ofertą zakupu działek stanowiących własność Gminy Dubicze Cerkiewne, położonych w obrębie wsi i gm. Dubicze Cerkiewne, oznaczonych nr geodezyjnymi 630/1 i 630/2 w zamian za działki położone również w m. Dubicze Cerkiewne i oznaczone numerami geodezyjnymi 629/16 i 629/18.
Rada Gminy nie wyraziła zgody na przeznaczenie działek stanowiących własność gminy Dubicze Cerkiewne, oznaczonych numerami geodezyjnymi 630/1 i 630/2 na ekwiwalent zamienny za działki stanowiące własność strony.
Do pkt. 8
W tym punkcie Wójt Gminy udzielił odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych. W sprawie wniosków dot. bieżących remontów dróg powiatowych stwierdził, że zostaną przekazane do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce w celu ich realizacji. Natomiast w sprawie naprawy dróg gminnych zaproponował radnym rozważyć możliwość określenia, które drogi zamierza się remontować w przyszłym roku lub chociaż określić kwotowo ile przeznaczyć środków na każdą wieś na bieżące remonty dróg gminnych.
Po dyskusji radni jednogłośnie postanowili przyznać kwotę 2000zł na każdą wieś z przeznaczeniem na bieżący remont dróg polnych i gminnych.
Wójt Gminy odpowiadając na wniosek radnego Troca stwierdził, że zostanie przesłany do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku w celu realizacji.
Na wniosek Przewodniczącego Rady w sprawie ceny biletów osobom dorosłym podróżującym autobusem szkolnym wyjaśnił, że gmina nie ma wpływu na ceny biletu. kształtują się one w zależności od ilości kilometrów danej trasy autobusu i komputer sam wylicza cenę jeżeli autobus rano jedzie trasą Dubicze Cerkiewne- Stary Kornin płaci 2 zł ale po południu jedzie w tym samym kierunku ale zawozi dzieci jeszcze do Tofiłowiec to wtedy cena jest już wyższa. Dodał, że te kwestie przy najbliższej okazji można będzie poruszyć i zorientować się czy nie ma możliwości ustalenia jednakowych cen.
W sprawie oświetlenia ulicznego wyjaśnił, że we wszystkich wsiach zapala się o tej samej godzinie za wyjątkiem wsi Dubicze Cerkiewne, która jest siedzibą gminy i dlatego wydłużono w porze wieczorowej godzinę później wyłączenie oświetlenia ulicznego.
W dalszej części spraw różnych Wójt Gminy odczytał pismo Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce o wsparcie finansowe działalności Komendy poprzez sfinansowanie zakupu sprzętu komputerowego, który będzie wykorzystany tylko przez dzielnicowego Gminy Dubicze Cerkiewne.
Radni potwierdzili potrzebę zakupu sprzętu komputerowego który zostanie wykorzystany m.in. do prezentacji multimedialnych dla młodzieży w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie gminy Dubicze Cerkiewne i zaproponowali przeznaczyć na ten cel kwotę w granicy ok. 3000zł z środków funduszy alkoholowych.
Kolejne pismo wpłynęło od Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce również o wsparcie finansowe remontu pawilonu znajdującego się w kompleksie budynków przy ul. 11 listopada w Hajnówce (dawna siedziba Oddziału Gruźlicy i Chorób Zakaźnych dla potrzeb przeniesienia do nowej lokalizacji siedziby Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Hajnówce.
Radni upoważnili Wójta do przekazania na ten cel kwoty 2000zł.
Radny powiatu hajnowskiego Pan Leon Małaszewski wyjaśnił, że Starostwo Powiatowe w Hajnówce jest przychylne do wniosku w sprawie budowy nawierzchni asfaltowej w m. Rutka przy wspólnym partycypowaniu z gminą w kosztach inwestycji. Dodał, że przy konstrukcji projektu budżetu powiatu na 2010r. Starosta zaplanował środki na ten cel.
Sprawa ta nie była przegłosowana ale wśród radnych nie było głosów przeciw budowie tej drogi.
Uwag i poprawek do protokółu z XXVIII Sesji nie było, wobec czego protokół został przyjęty.
Do pkt.9
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady Gminy, podziękował radnym i osobom zaproszonym za udział w sesji, po czym o godz.1310 zamknął XXIX Sesję Rady Gminy.
Protokołowała
Przewodniczący Rady Gminy
Maria Pietryczuk
Jerzy Karpiuk
Metryka strony