Protokół 24102011
Protokół z dnia 29 września 2011r
z odbytego wspólnego posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy, Komisji Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki i Komisji Porządku Publicznego.
W posiedzeniu udział wzięli :
1.Członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego:
- Korch Wieczysław – przewodniczący komisji
- Nina Oksentiuk - z-ca przewodniczącego komisji
- Holonko Mikołaj - członek komisji
- Troc Aleksy - członek komisji
- Szymaniuk Irena- członek komisji
- Karpiuk Jerzy - członek komisji
- Karpiuk Andrzej - członek komisji
- Mikołaj Leoniuk – członek komisji
2. Członkowie Komisji Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki:
- Irena Szymaniuk- z-ca przewodniczącego komisji
- Aleksander Bańkowski - członek komisji
- Mirosław Chodakowski- członek komisji
- Nina Oksentiuk - członek komisji
- Mikołaj Holonko- członek komisji
- Wieczysław Korch- członek komisji
3. Członkowie Komisji Porządku Publicznego:
- Andrzej Karpiuk - przewodniczący komisji
- Michał Kot - z-ca przewodniczącego komisji
- Jerzy Karpiuk - członek komisji
- Mikołaj Rybak – członek komisji
- Mirosław Chodakowski- członek komisji
4. Członkowie Komisji Rewizyjnej
- Michał Kot – z-ca przewodniczący komisji
- Mikołaj Rybak – członek komisji
- Anatol Kazimieruk – członek komisji
- Aleksander Bańkowski – członek komisji
4. Zaproszeni goście:
- Anna Kulik – Skarbnik
- Eugeniusz Makarewicz – inspektor
- Katarzyna Dmitruk – referent d/s gospodarki gruntami
Posiedzenie wspólnej Komisji Rady Gminy Cerkiewnej o godz. 10.00 otworzył Pan Wieczysław Korch – Przewodniczący Komisji Gospodarczej Gminy. Przywitał on przybyłych na posiedzenie członków komisji i zaproszonych gości. Na wstępie zapoznał zebranych z proponowanym porządkiem dziennym i zapytał jednocześnie czy są propozycje zmian, czy porządek zostanie przyjęty w wersji, jaką otrzymali członkowie komisji w zaproszeniu.
Komisja jednogłośnie ( 13 głosów „za” ) przyjęła zaproponowany porządek obrad. Następnie Przewodniczący Komisji odczytał porządek dzienny o treść:
1.Zaopiniowanie uchwał w sprawie:
1) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dubicze Cerkiewne na lata 2011-2021
2) zmian w budżecie gminy na 2011r
3) nadania nazw urzędowych ulicom w miejscowości Dubicze Cerkiewne
4) zaopiniowania propozycji przebiegu korytarzy ekologicznych na obszarze gminy Dubicze Cerkiewne
2.Sprawy różne.
Do pkt. 1
Projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dubicze Cerkiewne na lata 2011-2021 omówiła Pani Anna Kulik. Przedstawiła zmiany które, zostały wprowadzone do projektu uchwały.
Komisja zapoznała się z przedstawionym projektem uchwały i nie wniosła uwag. Komisja jednogłośnie ( 13 głosów - ,,za” ) zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dubicze Cerkiewne na lata 2011-2021.
Następny projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok omówiła również Pani Skarbnik. Poinformowała że OSP w Tofiłowcach otrzymało dotacje w kwocie 6 102 zł na zapewnienie gotowości bojowej. Kwota 1 223 zł wpłynęła od mieszkańców gminy Dubicze Cerkiewne jako darowizna na rzecz budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Dotacja z budżetu państwa w kwocie ok. 46 tyś wpłynęła w dziale Pomoc Społeczna na zadania takie jak:wypłaty składek, zasiłków. Następnie dodała że Istok swój cały fundusz sołecki na 2012r przeznaczył znowu na remont świetlicy w Istoku.
W dyskusji głos zabrali:
Michał Kot – radny wsi Istok
Zapytał Panią Skarbnik czy można przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego na wymianę instalacji w świetlicy w m. Istok.
Odpowiadając na to pytanie Pani Skarbnik odpowiedziała, że jak najbardziej ponieważ środki te zostaną wydane na gminę.
Mikołaj Rybak – radny wsi Tofiłowce
Zapytał dlaczego OSP Tofiłowce nie posiada swojego konta bankowego tak jak OSP w Dubiczach Cerkiewnych.
Pani Skarbnik odpowiedziała, że utrzymanie konta wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Andrzej Karpiuk – radny wsi Zabagonie
Zapytał, panią Skarbnik czy rezygnując z funduszu sołeckiego na 2012r można przeznaczyć ten wkład na budowę drogi powiatowej.
Odpowiadając na to pytanie Pani Anna Kulik stwierdziła, że jak najbardziej pod warunkiem, że nie zostanie złożony wniosek na fundusz sołecki.
Komisja zapoznała się z przedstawionym projektem uchwały i nie wniosła uwag. Komisja jednogłośnie ( 13 głosów - ,,za” ) zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011r.
Do omówienia projektu uchwały w sprawie nadania nazw urzędowych ulicom w miejscowości Dubicze Cerkiewne Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy poprosił Panią Katarzynę Dmitruk – referent d/s gospodarki gruntami. Poinformowała ona, że podjęcie uchwały ułatwi przyjezdnym odnajdywania adresów. Uchwała przewiduje nadania dwóm nazw ulicom: Akacjowa i Słoneczna oraz nadanie nazwy osiedlu ,, Osiedle Bachmaty”. Stwierdziła, że na osiedlu znajduje się zbyt dużo krótkich i krętych uliczek dlatego postanowiono nadać nazwę ,,Osiedle Bachmaty”,
Radni po obejrzeniu projektu uchwały stwierdzili, że brakuje 2 załącznika na którym będą wyszczególnione nowe ulice.
Radni jednogłośnie ( 13 głosów - ,,za” ) zaopiniowali wprowadzenie poprawki do projektu uchwały w sprawie nadania nazw urzędowych ulicom w miejscowości Dubicze Cerkiewne.
Projekt uchwały w sprawie zaopiniowania propozycji przebiegu korytarzy ekologicznych na obszarze gminy Dubicze Cerkiewne omówił Pan Eugeniusz Makarewicz – inspektor. Poinformował zebranych, że projekt sporządzony jest przez Podlaskie Biuro Planowania Przestrzennego w Białymstoku w ramach projektu ,, Kraina Żubra – Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej” finansowany ze środków Programu UE LIFE – Natura. Dodał, że projekt uchwały był już raz rozpatrywany. Niestety ze względu na błędy merytoryczne ( złe określenie nazwy gminy Dubicze Cerkiewne i zasięgu granicy gminy Dubicze Cerkiewne) został przez radnych poprzedniej kadencji odrzucony. Mówił też, że błędy te zostały poprawione a zaopiniowanie negatywnie może spowodować że organizacje ekologiczne podadzą gminę do sądu o utrudnianie im w działaniach ochrony środowiska. Mówił również, że inne gminy wystawiały opinie pozytywną.
W dyskusji głos zabrali:
Aleksander Bańkowski- radny wsi Dubicze Cerkiewne
Zapytał na jakiej podstawi zostały wyznaczone korytarze migracyjne żubra.
Odpowiadając na to pytanie Pan Makarewicz powiedział, że przebieg korytarzy ekologicznych umożliwiających kontakty międzypopulacyjne żubra oparty został na krajowej i regionalnej sieci ekologicznej zaproponowanej w opracowaniu „Projekt korytarzy ekologicznych łączących Europejską Sieć Natura 2000 w Polsce”, opracowanym przez Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży dla Ministerstwa Środowiska.
Jerzy Karpiuk – radny wsi Werstok
Zapytał czy zaopiniowanie pozytywnie uchwały nie spowoduje utrudnień w dochodzeniu roszczeń za szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę leśną. Następnie zaproponował wprowadzić zapis o wyłączeniu przebiegu korytarzy ekologicznych z istniejącej struktury zabudowy i nowo tworzonych terenów zurbanizowanych określonym w przyszłym planie zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Dubicze Cerkiewne
Pan Makarewicz ustosunkowując się do wniosku radnych poinformował, że zostanie wystosowane pismo do Podlaskiego Biura Planowania Przestrzennego w Białymstoku odział w Łomży o zajęcie stanowiska do zaproponowanych zmian.( pismo w załączeniu)
Radni jednogłośnie ( 13 głosów - ,,za” ) odrzucili projekt uchwały w sprawie zaopiniowania propozycji przebiegu korytarzy ekologicznych na obszarze gminy Dubicze Cerkiewne do czasu otrzymania odpowiedzi.
Do pkt. 2
W tym punkcie nikt z radnych nie zabrał głosu.
Wobec wyczerpania tematu dyskusji posiedzenie wszystkich Komisji Rady Gminy zamknięto o godz. 11.15.
Wieczysław Korch-
Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego
Protokołowała:
Joanna Korcz
Metryka strony